OBUDŹ MIĘŚNIE DNA MIEDNICY

kurs dla każdej kobiety, która chce zadbać o swoje ciało

Zadbaj o swoje zdrowie dziś, aby uniknąć problemów w przyszłości

Czy masz poczucie, że my, kobiety, wciąż mamy mało okazji do tego, aby móc otwarcie porozmawiać i zająć się intymnymi obszarami naszego ciała, mimo ogólnego wzrostu świadomości? Dla części z nas samo myślenie o tym, co mam “tam na dole”, z różnych względów, może być kłopotliwe. Być może zastanawiasz się, po co w ogóle masz zajmować się “tymi” sprawami? Przecież mamy i babcie się nie zajmowały i jakoś żyją. Tak, jakoś żyją. My jednak nie chcemy “jakoś” żyć. Chcemy w pełni korzystać z naszej kobiecości, prawda? Marzymy o sytuacjach, w których intymne rozmowy mamy z córką będą toczyły się w tematach dbania o kobiece centrum mocy, radosnego seksu czy cudu narodzin. Nie chcemy, aby były to kłopotliwe tematy.

Co byś powiedziała na to, żeby spotkać się w kobiecym gronie i bez skrępowania mówić o “blaskach i cieniach” kobiecej codzienności? Dotknąć tematu nieprzyjemnych stosunków seksualnych, nietrzymania moczu czy obniżenia narządów rodnych? Skorzystać z wiedzy jaką daje nam nowoczesna medycyna? Z doświadczenia wiemy, że te tematy, odpowiednio delikatnie, a zarazem profesjonalnie potraktowane, poprawiają jakość życia.

Tam gdzie pojawia się świadomość, znikają problemy.

Chcemy zaprosić Cię do spędzenia z nami 3 wiosennych tygodni. W domowym zaciszu będziesz mogła przekonać się na jak wiele kwestii masz wpływ. Zaproponujemy Ci ćwiczenia, których efektem będzie poczucie spokojnej równowagi w ciele.  Chcemy nauczyć Cię, jak możesz w prosty sposób zbudować dobrą postawę ciała. Dobra postawa to punkt wyjścia do sprawnych mięśni dna miednicy. Poznasz anatomię i zyskasz większą świadomość obszaru miednicy. Nauczysz się jak codziennie wykonywane czynności, takie jak wstawanie z krzesła, chodzenie po schodach czy sięganie po coś leżącego na podłodze przekuć na ćwiczenia zwiększające sprawność mięśni dna miednicy. Poznasz zasady prawidłowej pracy z mięśniami dna miednicy. Mamy nadzieję, że ćwiczenia, które zaproponujemy przyniosą Ci wiele korzyści i radość z zajmowania się swoim ciałem. Radość, którą odczuje także Świat wokół Ciebie.

Jestem nauczycielką jogi i doulą. To właśnie moja praca sprawiła, że zapisałam się na kurs “Obudź mięśnie dna miednicy”. Będąc nauczycielką sama dbam o mój rozwój – chciałam dowiedzieć się więcej o mięśniach dna miednicy, aby przekazać tę wiedzę moim podopiecznym. Już po pierwszym module wiedziałam, że uczestnictwo nie tylko pozwoli mi podnieść moje kwalifikacje. Wiedziałam, że tu dowiem się o rzeczach istotnych dla mnie – kobiety. Wiedziałam oczywiście, że mam mięśnie dna miednicy, gdzie są położone i za co odpowiadają. Jednak dopiero po ukończeniu tego kursu naprawdę wiem, co i jak z nimi robić. Naprawdę je poczułam, poznałam i zaopiekowałam się nimi. Dzięki temu kursowi jeszcze bardziej pokochałam i zaakceptowałam siebie. Pracuję nad tym od dawna, a ten kurs był jak brakujący element układanki. Kurs jest przygotowany profesjonalnie, bogaty w materiały filmowe, tekstowe i do wysłuchania. Prowadzące kurs Kasia i Karolina w jasny i ciepły sposób uczą kobiety, jak poczuć, obudzić i wzmocnić mięśnie dna miednicy.

Agnieszka Bera

nauczycielka jogi kundalini, jogi w ciąży, doula, strona Agnieszki

Dla kogo przygotowałyśmy ten kurs?

Dla kobiet dbających o swoje zdrowie. Być może sama nie odczuwasz dolegliwości typu nietrzymanie moczu czy opadanie narządów rodnych. Wiesz jednak jaki to problem, bo w Twoim otoczeniu są kobiety, które się z nim zmagają… mama, babcia, koleżanka? Ważna jest profilaktyka. W czasie kursu lepiej poznasz swoje ciało, zyskasz wiedzę, poznasz ćwiczenia, a dzięki temu zapobiegniesz problemom w przyszłości.

Dla kobiet kochających sport. Uwielbiasz biegać, skakać na skakance, ćwiczyć z hantlami? Twoją dumą jest piękne, sprężyste ciało… ale zauważyłaś niepokojący objaw popuszczania moczu w czasie treningu? Na kursie dowiesz się, dlaczego niektóre ćwiczenia przeciążają mięśnie dna miednicy. Nauczysz się chronić tę ważną część ciała w czasie treningu.

Dla kobiet, które chcą odczuwać więcej przyjemności w czasie seksu. Świadomość i ćwiczenia mięśni dna miednicy wpływają na wrażliwość okolic intymnych na bodźce dotykowe, a przez to zwiększają doznania seksualne. Jeśli nie osiągasz orgazmu lub odczuwasz ból w czasie stosunku to umiejętność rozluźniania ciała i mięśni okalających wejście do pochwy może odmienić Twoje życie seksualne.

Dla kobiet, które planują zajście w ciążę, są w niezagrożonej ciąży lub po porodzie. Przygotuj mięśnie, aby były w stanie bez problemu dźwigać rosnące dziecko w czasie ciąży. Dopasuj ćwiczenia do danego okresu ciąży. Naucz się rozluźniać mięśnie, aby w czasie porodu dziecko mogło swobodnie przejść przez kanał rodny. Jeśli jesteś w ciąży zapytaj lekarza prowadzącego czy możesz wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Dla kobiet, które same zmagają się ze swoimi “wstydliwymi” problemami, które z jakiegoś powodu wciąż nie zgłosiły się o pomoc do specjalisty. Prosimy nie czekaj dłużej. To nie jest tak, że w pewnym wieku “nie da się nic zrobić”. W czasie warsztatów, które organizuję, wiele kobiet zaczyna głośno mówić o swoich doświadczeniach. Zaczynają działać. Zachęcone zgłaszają się do specjalisty. Uczą się swojego ciała. Zmieniają nawyki. Ćwiczą. Widzą rezultaty. Odważ się!

Dla kobiet oczekujących na operację, ze względu na obniżenie narządów albo nietrzymanie moczu. W porozumieniu z lekarzem powinnaś wykonywać ćwiczenia. One poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek, co korzystnie wpływa na przebieg leczenia. Zdarza się, że ćwiczenia oraz zastąpienie złych nawyków dobrymi, umożliwiają przesunięcie lub rezygnację z operacji. Po operacji ważne, aby ćwiczyć i unikać przeciążeń, tak aby problem nie powrócił.

Jeśli choć jedna z tych sytuacji jest Ci bliska, ten kurs jest dla Ciebie. Właściwie to my, z naszą wiedzą i wsparciem, jesteśmy dla Ciebie 🙂

Na kurs “Obudź mięśnie dna miednicy” czekałam długo, sama o tym nie wiedząc. Po porodzie w różnych miejscach szukałam wskazówek, jak pracować z miednicą, jakie ćwiczenia wykonywać, żeby wróciła do dobrej formy. Nigdzie nie znalazłam tyle inspiracji, co w kursie Kasi i Karoliny. Bardzo pomogły mi wizualizacje, porady i ćwiczenia, które mogę wykonywać właściwie wszędzie, gdzie jestem. No, poza moim ulubionym – pisaniem własnego imienia i nazwiska wyobrażonym pędzlem przyczepionym do kości ogonowej  Polecam ten kurs całym sercem i całą miednicą!

Gosia Kozłowska

podcasterka, psycholog, pisarka, Filiżanka Motywacji

Czy wiesz gdzie znajdują się te mięśnie?

Czy wiesz gdzie znajdują się te mięśnie?

Mięśnie dna miednicy są głęboko ukryte wewnątrz ciała. Rozpościerają się niczym hamak pomiędzy spojeniem łonowym z przodu, kością ogonową z tyłu i guzami kulszowymi po bokach. Jeśli wyobrazisz sobie tułów jako puszkę, to dno tej puszki to właśnie mięśnie dna miednicy, a boki to nasze mięśnie brzucha i grzbietu. Zdrowe mięśnie dna miednicy są cały czas odpowiednio mocne i napięte tak, aby podpierać pęcherz, pochwę, macicę, jelito. Automatycznie reagują zmianą napięcia gdy skaczesz czy kichasz i dzięki temu wzrost ciśnienia w jamie brzusznej nie powoduje wycieku moczu. Rozluźniają się, gdy korzystasz z toalety, rodzisz dziecko.

 Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Jeśli nie dbamy o mięśnie dna miednicy to robią się one obwisłe, słabe, rozciagnięte lub zbyt napięte.  Niestety starzeją się tak samo jak całe nasze ciało. Ulegają przeciążeniom na skutek codziennych szkodliwych zachowań takich jak wypieranie i przetrzymywanie moczu czy parcie na stolec. Często ulegają mechanicznemu uszkodzeniu w czasie porodu. Są poddawane obciążeniom, gdy dźwigamy ciężkie przedmioty lub intensywnie uprawiamy sport.  Nieświadomie spinamy je pod wpływem stresu. Stosunki seksualne stają się bolesne. Być może czasem z nerwów zaciskasz zęby, marszczysz czoło lub wstrzymujesz oddech. Zdarza Ci się tak? Tak samo na stres, emocje, przeżycia reaguje dno miednicy.

Miednica to drugi, obok serca, najważniejszy organ w naszym kobiecym ciele. Karolina i Kasia stworzyły rewelacyjny kurs, umożliwiający każdej kobiecie świadome zajęcie się tą mega ważną przestrzenią, poznanie jej i zadbanie o nią w sposób profesjonalny i konkretny, a jednocześnie przyjazny i łagodny. Ten kurs jest jak wyprawa po skarby. Polecam najgoręcej.

Ann Linhart

twórczyni świątyni kobiecości SelfLove, www.annlinhart.com

 Jak będziemy budzić mięśnie dna miednicy?

Świadomość, oddech i relaksacja

Pierwszym krokiem w nauce ćwiczeń mięśni dna miednicy jest zwiększenie świadomości i relaksacja. Będziemy uczyły się rozluźniania całego ciała. Mamy nadzieję, że po tym kursie każdego dnia znajdziesz kilka minut, aby głęboko, świadomie pooddychać, uspokoić umysł, przekierować uwagę na swoje ciało. Tylko rozluźnione mięśnie mają możliwość kurczenia się. Wymuszanie skurczu napiętych mięśni bardziej im szkodzi niż pomaga. Coraz częściej ciągłe podwyższone napięcie mięśni jest przyczyną problemów. Dlatego relaks jest bardzo ważnym elementem codziennego treningu, ale zaraz, zaraz… to chyba dobra wiadomość, czyż nie?

Symfonia skurczów mięśniowych

Niestety, często ćwiczenia mięśni dna miednicy są błędnie rozumiane jako mocne, intensywne skurcze tylko mięśni zwierających. A przecież to nie “katowanie” skurczami jest sednem dbania o mięśnie dna miednicy. Mamy 3 warstwy mięśni. Krok po kroku, chcemy zagrać całą symfonię. Bedzie działo się to stopniowo. Coraz więcej włókienek, w rytmie Twojego ciała, będzie angażowało się w tej orkiestrze: z przodu, z tyłu, z prawej, z lewej strony. Wiemy przecież, że dobrze zgrana orkiestra wymaga prób i czasu. Nagrodą za cierpliwość są włókienka mięśniowe, które stosunkowo błogo drgają od czasu do czasu 😉

Ważna jest siła, szybkość i wytrzymałość

Będziemy napinały mięśnie dłużej lub krócej, mocniej lub słabiej. W zależności od tego, jaki efekt będziemy chciały uzyskać. Każdy trening może wyglądać inaczej. Poznasz kilka wersji treningów. Po kursie będziesz wiedziała jak ćwiczyć siedząc, leżąc czy stojąc. Może okaże się, że Twoją ulubioną pozycją do ćwiczeń mięśni dna miednicy będzie na przykład stanie na rękach. Bo kto Ci zabroni? 😉 Nauczysz się aktywować mięśnie w czasie wykonywania codziennych czynności: siadania, chodzenia po schodach, dźwigania, seksu 😉

Nauczysz się chronić mięśnie

Możesz wykonywać nawet najwspanialszy i najlepszy trening na świecie i nadal nie pozbyć się swojego problemu. Wystarczy, że nie wyleczysz zaparć, które zmuszają Cię do silnego parcia, nadal będziesz wykonywała 100 brzuszków bez zabezpieczania dna miednicy albo chodziła z wciągniętym brzuchem.

 W trosce o Twoje zdrowie

Chcemy podkreślić, że celem kursu jest profilaktyka, wzrost świadomości oraz poznanie zasad pracy z mięśniami dna miednicy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje mięśnie dna miednicy potrzebują leczenia, to w trosce o Twoje zdrowie zalecamy wizytę u specjalisty. Idealnie będzie, gdy nasz kurs będzie uzupełnieniem indywidualnej terapii prowadzonej pod okiem lekarza ginekologa lub fizjoterapeuty po dodatkowych kursach z zakresu uroginekologii.

Dzięki kursowi Kasi i Karoliny poznałam lepiej swoje ciało i dzięki temu, jeszcze bardziej je lubię! Kurs jest przygotowany w bardzo przystępny sposób. Wiele treści było dla mnie nowych i odbieram je jako dość zaawansowane, były jednak podane tak klarownie, że wszystko było dla mnie jasne i zrozumiałe. Wykonując kolejne ćwiczenia, podchodziłam do samej siebie z dużą łagodnością – mam wrażenie, że kluczowa jest łagodność i spokój, które Kasia ma w sobie i ten klimat udzielał mi się w trakcie kursu.

Linda Grześkiewicz-Strumidło

psycholog dziecięcy, potrzebnyblog.pl

Poznaj ćwiczenia mięśni dna miednicy, aby móc je wykonywać zawsze i wszędzie.

Czekając na zmianę świateł na skrzyżowaniu, stojąc w kolejce po bułki czy oglądając film.

Nie masz nic do stracenia, a możesz wiele zyskać.

 Jak wygląda kurs?

PIERWSZY MODUŁ GRATIS

Dostęp do pierwszego modułu otrzymasz gratis jeśli zapiszesz się na listę osób zainteresowanych kursem. Zapis na listę nie zobowiązuje Cię do zakupu kursu. Zobacz jak wygląda kurs i sprawdź czy odpowiada Ci jego formuła.

ROCZNY DOSTĘP

Dostęp do wszystkich materiałów otrzymujesz na okrągły rok, będziesz mogła do nich zaglądać przez pełne 12 miesięcy.

MOTYWACJA I NAWYKI

W pierwszym tygodniu kursu zadbamy o Twoją motywację do realizowania lekcji i ćwiczenia razem z nami. Przygotowałyśmy dodatkowe materiały motywujące i wspierajace wyrabianie nawyków.

6 MODUŁÓW

Każdy moduł zawiera film z ćwiczeniami, nagrania audio oraz materiały w formie pisemnej (PDF). Dostęp do kolejnych modułów otrzymasz w każdy poniedziałek.

KURS ON-LINE

 Kurs jest kursem internetowym. Oznacza to, że możesz korzystać z niego wszędzie tam gdzie masz dostęp do internetu. Kurs umieszczony jest na platformie, do której otrzymasz login i hasło.

PYTANIA I POMOC

W razie wątpliwości i pytań związanych z kursem możesz do nas napisać.

Ważne!

Jeśli masz jakieś wątpliwości czy ze względu na stan zdrowia możesz regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy to koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub napisz do nas: hello@cialobychcialo.pl

Przeciwwskazaniami do ćwiczeń mięśni dna miednicy są:

– ból w czasie ćwiczeń

– zagrożona ciąża

– ostre i zaawansowane stany zapalne

– zaawansowana endometrioza

– zaawansowane obniżenie narządów wewnętrznych.

Kto prowadzi kurs?

Kto prowadzi kurs?

Kasia Petela jest fizjoterapeutkąOd 18 lat dba o zdrowie, sprawność i dobre samopoczucie swoich pacjentek. Prowadzi gabinet w Malborku. Organizuje autorskie warsztaty stacjonarne. Pomaga Kobietom zacząć systematycznie ćwiczyć w ramach projektu online – Rozruszaj ciało. Ukończyła studia na Akademii Medycznej i liczne kursy.

Jest mamą Agatki i Janka. Ciąże zmieniły jej ciało.  Rozciągnięte mięśnie dna miednicy, obniżone narządy i blizna po nacięciu, to problemy, z którymi poradziła sobie sama.  Profilaktyki i leczenia dysfunkcji mięśni dna miednicy nauczyła się na kursach organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku.

Karolina Buszkiewicz jest psycholożką, coachem i trenerką. Pracuje z kobietami, które chcą mieć więcej satysfakcji w życiu. Dbanie o siebie, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, jest w centrum jej zainteresowań.

Przez wiele lat ignorowała potrzeby swoje i swojego ciała. Kłopoty zdrowotne zmusiły ją do przewartościowania tego co jest dla niej ważne i zmiany stylu życia. Od kilku lat regularnie praktykuje jogę. W czasie wolnym najłatwiej spotkać ją w kawiarni, w lesie albo na lekkich wyprawach trekkingowych w różnych zakątkach Europy. Uczestniczyła w kilku treningach świadomości ciała i uważa, że odzyskanie kontaktu z własnym ciałem to jedna z najlepszych rzeczy, jaką zrobiła dla siebie w ostatnich latach.

Co będziemy robiły przez te 3 tygodnie?

LEKCJA 1

ANATOMIA I ŚWIADOMOŚĆ CIAŁA

 • w tym module dowiesz się, gdzie znajdują  są Twoje mięśnie dna miednicy
 • jakie warstwy mięśni tworzą dno miednicy i jak każdą z nich uaktywniać
 • jakie funkcje pełnią mięśnie dna miednicy i co dzieje się, gdy nie pracują prawidłowo
 • jak ustawić ciało do ćwiczeń w pozycji siedzącej
 • poznasz techniki rozluźniające ciało, z których będziesz mogła korzystać na przykład w przerwach w pracy przy komputerze

MOTYWACJA I NAWYKI

 • źródło motywacji, czyli poznaj swoje “dlaczego”
 • dzienniczek treningów
 • wskazówki – jak zbudować nawyk regularnego ćwiczenia mięśni dna miednicy

LEKCJA 2

OBUDŹ CIAŁO

 • poznasz nasz tajemniczy sposób 🙂 na pozbywanie się napięć w ciele
 • rozruszasz całe ciało
 • poznasz pierwsze sprytne sposoby pomagające w ćwiczeniach mięśni dna miednicy
 • poznasz zasady prawidłowego oddychania w czasie ćwiczeń
 • wykonasz z nami cały trening w pozycji stojącej

LEKCJA 3

LEŻYMY? ALE ĆWICZYMY!

 • wygodnie sobie leżąc wykonasz z nami cały trening
 • dowiesz się, jak sprawdzić czy dobrze aktywujesz mięśnie
 • sprawdzisz czy ćwicząc mięśnie dna miednicy przypadkiem nie napinasz innych mięśni
 • połączysz napięcie mięśni dna miednicy z napięciem innych mięśni
 • przekonasz się jak wyobraźnia ułatwia trening
 • dowiesz się dlaczego mówimy NIE! klasycznym brzuszkom

LEKCJA 4

NOWE WYZWANIA

 • wykonasz z nami cały trening w nowej pozycji ale pewnie bardziej się pośmiejesz niż zmęczysz 🙂
 • połączysz skurcz mięśni dna miednicy z ruchem ciała i oddechem
 • poczujesz jak pracują Twoje mięśnie na 100% a jak na 10% możliwości
 • poznasz zasady ćwiczeń mięśni dna miednicy w nietrzymaniu moczu
 • dowiesz się więcej o profilaktyce, objawach i leczeniu nietrzymania moczu, zespołu pęcherza nadreaktywnego, zapalenia pęcherza

LEKCJA 5

DOBRE NAWYKI

 • nauczysz się uaktywniać mięśnie dna miednicy podczas codziennych czynności: wstawania z krzesła, wchodzenia po schodach, podnoszenia przedmiotów z podłogi
 • nauczysz się korzystać z toalety tak, aby nie obciążać dna miednicy
 • dowiesz się jak kaszleć i kichać, aby chronić mięśnie
 • poznasz zasady ćwiczeń mięśni dna miednicy w czasie ciąży i po porodzie

LEKCJA 6

TWÓJ TRENING

 • wykonasz z nami codzienny trening mięśni dna miednicy
 • upewnisz się, że pamiętasz jak uaktywniać wszystkie warstwy mięśni dna miednicy
 • poznasz nowe techniki wizualizacji w czasie treningu
 • poznasz nowe techniki relaksacji po treningu
 • poczytasz o gadżetach wykorzystywanych do ćwiczeń mięśni dna miednicy: kulkach gejszy, stożkach dopochwowych

 Ile kosztuje kurs?

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej odpowiedziałyśmy na najczęściej nadsyłane do nas pytania.

Jeśli będziesz chciała nas jeszcze o coś zapytać, to napisz do nas na adres hello@cialobychcialo.pl

Co to są mięśnie dna miednicy?
Ułóż swoje dłonie tak, jakbyś chciała nalać do nich trochę wody. Utworzyłaś z dłoni miseczkę, prawda? Wyobraź sobie, że taka mięśniowa miseczka jest umieszczona na dnie Twojego tułowia, w Twojej miednicy.

To na niej spoczywają narządy wewnętrzne – pęcherz moczowy, macica, odbytnica. Mięśnie dna miednicy podtrzymują je w odpowiednim położeniu. Dzięki temu, każdy z nich może  prawidłowo funkcjonować – pęcherz i odbytnica  mogą się wypełniać i opróżniać, macica może rozciągnąć się, aby pomieścić rosnące dziecko.

Miseczka to nie tylko kilka warstw mięśni. Jest na swój sposób także inteligentna. Nic się z niej nie wydostanie, kiedy nie trzeba. Sprytnie zarządza otwieraniem i zamykaniem istniejących w niej otworów.  Te otwory to: ujście cewki moczowej, wejście do pochwy i odbyt.

Ta miseczka, jak wszystko w naszym ciele, współpracuje z innymi jego częściami. Jeśli nasz tułów porównamy na przykład do słoika to miseczka będzie jego dnem.  Jej kondycja bezpośrednio wpływa na boki i pokrywkę tego słoika i odwrotnie również. Jeśli boki tego słoika to nasze mięśnie brzucha, zarówno skośne, proste jak i mięsień poprzeczny, mięśnie przykręgosłupowe to możemy domyślić się, że utrzymując w dobrej formie mięśnie dna miednicy wpływamy na pracę tych mięśni. Zyskujemy odpowiednio  napięte mięśnie, ani nie za mocne ani za słabe, które pięknie dbają o dobre ustawienie kręgosłupa, miednicy czy bioder. Efektem tej harmonijnej współpracy jest dobra postawa i zdrowy kręgosłup.

Dokładnie mięśnie dna miednicy omawiamy w pierwszej lekcji kursu “Anatomia i świadomość ciała” . Mówimy także, jak możemy uaktywnić te mięśnie. Dostęp do pierwszej lekcji jest bezpłatny. Wystarczy zapisać się na listę osób zainteresowanych kursem, co oczywiście do niczego nie zobowiązuje.

Dlaczego powinnam je ćwiczyć?
Mięśnie dna miednicy, tak samo jak inne tkanki naszego ciała – starzeją się. I tak, jak ćwiczymy inne mięśnie, aby przez długie lata cieszyć się sprawnością, tak samo powinnyśmy ćwiczyć te mięśnie. Niestety bardzo często zdarza się, że dodatkowo wskutek dużych obciążeń związanych z ciążą i porodem, ciężką pracą czy złymi nawykami w trakcie korzystania z toalety mięśnie te ulegają przeciążeniom i uszkodzeniu. Robią się zwiotczałe, osłabione, nie są w stanie być podporą dla narządów i skutecznie uszczelniać otwory ciała.

Osłabione dno naszego słoika woła na pomoc inne struktury ciała. One przychodzą mu z pomocą. Niestety w efekcie tej pomocy same ulegają przeciążeniu lub uszkodzeniu, co po latach objawia się ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Zaczynamy odczuwać różne dolegliwości ze strony pęcherza moczowego, macicy, odbytnicy, jelit.

Czy są jakieś przeciwwskazania do ćwiczeń?
Tak.

Nie ćwiczymy mięśni dna miednicy jeśli:

1. ćwiczenia powodują ból

2. jesteśmy w zagrożonej ciąży

3. przechodzimy ostrą infekcję, ostry stan zapalne

4. cierpimy na zaawansowaną endometriozę

5. macica obniżyła się tak bardzo, że ścianki pochwy wysuwają się na zewnątrz

6. cierpimy na hemoroidy wyczuwalne i widoczne na zewnątrz odbytu

Ile czasu zajmują ćwiczenia?
Jeśli nie mamy niepokojących objawów, takich jak na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu, to docelowo wykonujemy ćwiczenia 3-4 razy w tygodniu.

Jeśli mamy objawy docelowo ćwiczymy 3-4 razy dziennie.

Kompleksowy trening (rozgrzewka, krótkie skurcze, długie skurcze, relaksacja) zajmuje około 10-15 minut.

Przy czym, jeśli jesteśmy aktywne fizycznie ćwiczenia mięśni dna miednicy możemy włączyć do treningu całego ciała.

Ćwiczenia zaczynamy delikatnie, od kilku powtórzeń dziennie, stopniowo zwiększając ich ilość, aby nie przeciążyć mięśni.

Ćwiczenia możemy wykonywać również w czasie spaceru, wchodzenia i schodzenia po schodach, jadąc tramwajem.

Jestem po 3 porodach. Rodziłam kilka lat temu, czy jest sens, abym teraz zaczęła ćwiczyć? Czy będą efekty?
Tak.  To w znacznej mierze ciąże i porody przyczyniają się do przeciążenia mięśni dna miednicy. Osłabione i rozciągnięte porodem wymagają pomocy w powrocie do utraconej formy. Warto zacząć ćwiczyć nawet kilka lat po porodzie. Bo mięśnie dna miednicy jak sama nazwa wskazuje to mięśnie. I tak, jak korzyści przynoszą ćwiczenia całego ciała w późnym wieku, tak również ćwiczenia tej okolicy wpłyną na poprawę funkcji. Mięśnie będą w stanie podtrzymywać i utrzymywać we właściwym miejscu narządy wewnętrzne. W czasie kursu ćwiczymy mięśnie dna miednicy w czasie ćwiczeń angażujących całe ciało. Ono oddźwięcza się lepszym samopoczuciem, zdrowiem, seksem i postawą. 

Czy mięśnie dna miednicy to mięśnie Kegla?

Kegel to nazwisko lekarza ginekologa, który zalecał swoim pacjentkom ćwiczenia mięśni dna miednicy w wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Potocznie mięśnie dna miednicy określa się mięśniami Kegla. Prawidłowo mówimy o ćwiczeniach mięśni dna miednicy wg Kegla, a nie o mięśniach Kegla.

Czy ćwiczenia są bezpieczne? Czy można zrobić sobie nimi krzywdę?

Kurs zaczynamy od świadomego przekierowania uwagi na mięśnie dna miednicy. Uczymy się ich. Teoretycznie – poznając anatomię. Praktycznie – sprawdzając, czy jesteśmy w stanie je poczuć. Czy czujemy jak się napinają i rozluźniają. Wykorzystujemy do tego sesje relaksacji, pracę z oddechem. Krok po kroku, przez 6-tygodni, cierpliwie uczymy się prawidłowych ćwiczeń. Zaczynamy od uważnych pojedynczych skurczów. Uczymy się aktywować mięśnie na 10-20-75% możliwości. Uczymy się łączyć oddech z napinaniem mięśni dna miednicy. Wolne tempo kursu pozwala na reagowanie na sygnały jakie wysyła nam ciało. Na pojawiające się wątpliwości.  Jest czas na pytania. Dzielenie się uwagami. Jesteśmy w stałym kontakcie.

Kurs jest bezpieczny. Niebezpieczne jest pójście na pierwsze zajęcia fitness, na których wykonuje się 20 powtórzeń brzuszków. Niebezpieczne jest pójście na trampoliny, bez wiedzy jaki mają one wpływ na nasze ciało. Niebezpieczne są ćwiczenia jakie wykonują mamy zaraz po porodzie chcąc naśladować celebrytki.

Zalecamy, aby każda z nas w czasie badania ginekologicznego poprosiła o to, aby lekarz ocenił stan mięśni dna miednicy.  Jeśli wszystko jest w porządku, to wystarczy profilaktyka. W czasie kursu uczymy jak bezpiecznie wykonywać ćwiczenia, na co zwrócić uwagę i jak same możemy sprawdzić czy dobrze je wykonujemy. Uczymy również prawidłowych nawyków.

Jeśli występują objawy niewydolności mięśni dna miednicy, na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego, to idealnie byłoby, gdyby każda kobieta mogła zostać objęta indywidualną opieką fizjoterapeuty uroginekologicznego. W czasie terapii indywidualnej fizjoterapeuta sprawdza jak napinamy mięśnie i monitoruje postępy.

Wiemy jednak z doświadczenia, że nie każda kobieta, z różnych względów może skorzystać z takiego wsparcia. Dlatego zrobiłyśmy ten kurs.

Ważne!

Jeśli masz jakieś wątpliwości czy ze względu na stan zdrowia możesz regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy to koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub napisz do nas: hello@cialobychcialo.pl

Przeciwwskazaniami do ćwiczeń mięśni dna miednicy są:

– ból w czasie ćwiczeń

– zagrożona ciąża

– ostre i zaawansowane stany zapalne

– zaawansowana endometrioza

– zaawansowane obniżenie narządów wewnętrznych.